Rodzaje i przeznaczenie lutownic

Szlifierka przydaje się wówczas, gdy zachodzi potrzeba wyrównania danej powierzchni czy usunięcia z niej starego lakieru. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że wyróżnia się szlifierki taśmowe, oscylacyjne i mimośrodowe. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie. Dlatego w przydomowym warsztacie przyda się każda z nich. Co zatem warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach szlifierek?

Lutownica transformatorowa

W usługach lutowniczych, świadczonych przykładowo w w, stosuje się różne rodzaje lutownic – w zależności od danego zlecenia i potrzeby. Lutownice wykorzystywane są do wyrównywania dużych i płaskich powierzchni takich jak blaty czy podłogi. Po zamontowaniu ich do stołu sprawdzają się również podczas szlifowania mniejszych elementów. W tym przypadku najważniejszą częścią urządzenia jest taśma szlifierska. Podczas wykonywania prac domowych wystarczające są modele o mocy rzędu 600-800 W. Profesjonalne urządzenia mają już moc ponad 1000 W. Do pracy w trudno dostępnych miejscach przeznaczone są specjalne szlifierki taśmowe  o niewielkich rozmiarach. Posiadają one wysuniętą rolkę i moc do 300 W.

Lutownica

Lutownica transformatorowa cechują się dość małą wydajnością. Dlatego też wykorzystywane są głównie do ostatecznego wykańczania powierzchni drewnianych i metalowych. Sprawdzają się też przy usuwaniu starych powłok lakierniczych. Posiadają na ogół moc od 150 do 350 W. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w elektroniczną regulację obrotów silnika.  Pozwala to na zmianę częstotliwości oscylacji. Dla użytkownika największe znaczenie ma jednak sposób mocowania papieru. Niekiedy w sklepach znaleźć można także modele niewielkie z wysuniętą stopką, która pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca.

Lutownice

Lutownica(z ang. excentric) działają dzięki połączeniu ruchu obrotowego z mimośrodowym przesunięciem krążka ściernego. Dzięki temu uzyskiwana jest duża wydajność szlifowania i znaczna gładkość powierzchni. Urządzenia tego rodzaju mają moc od 200 do 450 W oraz elektroniczną regulację obrotów. Wyposażone są w system odsysania pyłu poprzez otwory znajdujące się w krążku szlifierskim. Dodatkowo na obudowie szlifierki można zamontować szczotkę pierścieniową. W przypadku powierzchni twardych stosuje się talerze twarde. Czerwone przeznaczone są do obróbki drewna, niebieskie – metalu, białe – tworzyw sztucznych, a czarne przeznaczone są do kamienia, betonu i szkła. Aby wykończyć daną powierzchnię na tzw. lustro stosuje się specjalne okładziny polerskie z filcu.