Rodzaje i zastosowanie tokarek.

Obróbka skrawaniem to rozbudowana kategoria metod przetwarzania materiałów takich jak metale i drewno w celu nadania im odpowiedniego kształtu i wymiarów. Jedną z tych metod jest toczenie. Do jego wykonania używa się w wyspecjalizowanych warsztatach urządzeń nazywanych tokarkami. Poznajmy kilka najważniejszych ich rodzajów i sprawdźmy, jakie znajdują zastosowanie w przemyśle.

Czym jest tokarka i do czego służy?

Tokarka to rodzaj obrabiarki, służącej do obróbki powierzchni zewnętrznych przedmiotów obrotowych oraz powierzchni wewnętrznych.

 Z jej pomocą można modelować wałki, stożki, kule, a także wytaczać otwory – mówi przedstawiciel

E-trel.pl w Łodzi – Praca tokarki opiera się na dwóch rodzajach ruchu – ruchu obrotowym obiektu zamontowanego do wału urządzenia oraz ruchu posuwowym narzędzia tnącego. Wśród tokarek wyróżniamy między innymi urządzenia: kłowe, uchwytowe oraz automaty. Wyróżnia się również szeroki wachlarz podrodzajów.

Tokarki kłowe

Te urządzenia przeznaczone do obróbki przedmiotów, których długość jest co najmniej sześciokrotnie większa od średnicy. Obrabiany przedmiot montowany jest między wrzecionem, a tzw. kłem, czyli stożkową podpórką. Dzielimy je m.in. na:

  • Stołowe – do obróbki niewielkich przedmiotów wymagających dużej precyzji. Nie są duże, wymagają podpory, np. na szafce lub blacie. Wykorzystuje się je np. w zegarmistrzostwie.
  • Uniwersalne – do obróbki zgrubnej i precyzyjnej elementów metalowych
  • Produkcyjne – używane przy produkcjach seryjnych. Odznaczają się dużą szybkością i zakresem zastosowań
  • Ciężkie – mogą być wykorzystywane do obróbki obiektów o znaczącej masie (nawet 7 ton) i wielkości. Nadają się do obróbki zgrubnej, poprzecznej i wzdłużnej, frezowania rowków, nacinania gwintów etc.
  • Wielonożowe – zgodnie z nazwą wykorzystują kilka noży do obróbki. Ich zaletą jest wysoka dokładność.

Tokarki rewolwerowe

Przeznaczenie tego rodzaju tokarek jest obróbka zgrubna i wykańczająca przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu obrotowej głowicy rewolwerowej, na które narzędzia umieszczane są w kolejności użycia. Odznaczają się wysoką wydajnością pracy.

Automaty i półautomaty

To urządzenia ogólnego przeznaczenia, znajdujące zastosowanie zarówno w produkcji seryjnej, jak i masowej. Zastosowanie automatów umożliwia produkcję w sposób ciągły dopóki jest dostępny materiał. W przypadku urządzeń półautomatycznych po ukończeniu obróbki przedmiotu potrzebna jest interwencja pracownika, który musi go zdjąć, a następnie dostarczyć urządzeniu nową partię materiału do pracy i włączyć je.