Lutownica transformatorowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Dzisiaj bardziej popularne są lutownice grzałkowe, ale to nigdy nie znaczy końca lutownic transformatorowych. Wręcz odwrotnie – są one bardziej pożądane niż kiedykolwiek.

Co to jest lutownica transformatorowa?
Lutownica transformatorowa to taki rodzaj lutownicy, w którym ciepło generowane jest poprzez prąd o wysokim natężeniu przenikający przez grot zrobiony z dobrego drutu. By uzyskać w grocie natężenie zdecydowanie większe aniżeli w sieci energetycznej, konieczne istnieje wykorzystanie transformatora. Znajduje się on w centralnej części urządzenia i właśnie jego obecności lutownica zawdzięcza swoją markę.

Taka forma ma sporo zalet, jednak narzuca także pewne ograniczenia. Masa lutownicy transformatorowej jest stosunkowo duża w zestawieniu z lutownicami grzałkowymi, możliwości regulacji temperatury są ograniczone, a nawet zmiana grotu nie pozwala na uzyskanie dużej precyzji lutowania. Swoją drogą, zmiany grotów trzeba dokonywać regularnie, ponieważ przepalają się one po pewnym czasie użytkowania.

Lutownica transformatorowa czy oporowa?
Wybór między lutownicą transformatorową a oporową nie jest wcale prosty. Teoretycznie ta druga może być nawet bardziej uniwersalna, a w praktyce wszędzie tam, gdzie do zlutowania (lub rozlutowania) są większe punkty i większe przekroje, lutownica transformatorowa będzie trochę lepiej się spisywała. Można także wykorzystać ją do lutowania elektroniki, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze – nie może to stanowić ta sama lutownica, którą lutuje się połaciowo blachy, tylko specjalna zminiaturyzowana wersja. Po kolejne – nawet więc najbardziej precyzyjna elektronika może nie wytrzymać w starciu z dość wysoką i niepodlegającą regulacji temperaturą grotu.

Stacja lutownicza czy lutownica transformatorowa?
Znów – wszystko zależy od zastosowań. Stacja lutownicza pozwala idealnie ustabilizować temperaturę grotów i jest idealne rozwiązanie dla majsterkowiczów-elektroników. Jednak w praktyce tam, gdzie wykorzystuje się lutownic transformatorowych, taka ochrona jest zwyczajnie zbędna. To nie znaczy, że stacje lutownicze są kiepskie – po prostu służą do czegoś zupełnie innego, a już na pewno nie do lutowania przewodów żyłkowych i połaciowego lutowania blach. Lutownica kolbowa, lutownica oporowa